Kushtrimi
  Origjina e semundjes AIDES
 

 

U zbulua origjina e smundjes AIDES(sida) - 05-09-2007, 06:07 PM

Pere herë të parë një grupe shkenctaresh nga një afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kësaj semundje ngjitese qe e kaploi botën.

Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur përmes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
Ka mundësi qe virusi është bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohën moderne afrikanet te cilët jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur këtë virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me këtë zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn një vaksinim kundër kësaj smundje vdekjepruese.
sida është përzierje te virusit te lopeve me atë te deleve
 
  Today, there have been 2 visitors (11 hits) on this page!  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free